reinis dzudzilo ©

Berta.me

 1. ZRwhdZ LNMM

  4/06 - 8/08 2021

  Purvīša Balva 2021, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

  Reinis Dzudzilo un Krista Dzudzilo

   

  ZRwhdZ ir kā formula. Tā ir kā zelta griezums ar kuru griežot var tuvoties dzīvās mākslas ideālam. Abreviatūras atšifrējums “Zum Raum hier wird die Zeit”(“Par telpu šeit top laiks”) tiek izteikts Riharda Vāgnera pēdējās operas “Parsifāls” libretā. Šie divi balsti - Laiks un Telpa ir kājas uz kurām kustas scenogrāfija. 

  "Trešā Zēnona aporija bija par bultu, kura lido. Bet, tā kā ikvienā atsevišķā mirklī tā stāv uz vietas, tā paliek nekustīga. Bulta traucas uz priekšu, bet nekustas. Tā ieduras sirdī, un no tā rodas dzejoļi."Teica Vladimirs Gandelsmans.No vairākām bultām, kuras mūsos ir iedūrušās, ir radies šis darbs. Rīgas Laika Bulta. Vāgnera Bulta. Auznieka Bulta. Un visascitas apzinātas un neapzinātasdzīves Bultas.

  Pirms vairākiem gadiem, esot ceļojumā, mēs iegādājāmies kabatas formāta mūzikas kastīti, tā labi ietilpst cilvēka plaukstā. Bet cilvēks arī var ietilpt mūzikas kastītē. Kaut kas var rasties starp pretrunu, ambivalenci, kurā ietverta bērnišķība un tās pazaudēšana vai arī tās atgūšana. Māksla uzdod jautājumus, jo tās radīšanā Pasaule ir jāatklāj no jauna. 

  Lūdzu, ienāciet izejā!

   

  Šis apraksts bija redzams Laikmetīgajā mākslas centrā Kim? 2019. gadā. 2021. gadā darba apraksts paliktu bez šī pievienotā paragrāfa, ja vien darbs un tā monumentālais izmērs varētu iekļūt caur muzeja ēkas durvīm. Caur tām varēja ieiet fragments no ZRwhdZ, precīzāk darba pamats jeb zemes daļa.

  ZRwhdZir Nīčes nošķīrumu - apoloniskā un dionīsiskā sakausējuma veidots, kur dionisiskā - mūzika ir darba pamats vistiešākajā veidā, bet apoloniskā - tēlojošā māksla ir būve vai pasaule, kas tiek celta uz šiem pamatiem.

  Video, kurš dokumentējis ZRwhdZ ekspozīciju Kim?ā, uzskatāmi atklāj ZRwhdZ duālismu, tāpat kā tas atklāj aprakstā esošo rosinājuma teikumu, pārādot to, ka ienākšana izejā ir pavisam tieša.

  Tagad Latvijas Nacionālajā mākslas muzeja vestibilā Purvīša Balvas 2021 izstādē aicinām skatošo un klausošo apmeklētāju joprojām ienākt izejā, bet nu jau citā veidā. Par tēlojošo - apolonisko pasauli šajā ietvarā kļūst gan pati ZRwhdZ zemes daļa, gan mākslas muzeja interjers, vēsturiskā ekspozīcija un vestibilā esošie Vilhelma Purvīša un Gerharda fon Rozena sienu gleznojumi. 

  ZRwhdZ Zemes daļa ir bezgalīga, bet viena bezgalības mirkļa rinķa apļa garums aizņem četras minūtes un trīsdesmit trīs sekundes.

  Lūdzu,ienāciet bezgalībā!